Calming Lotion Estee Lauder Micro Essence Moisturizing Irritated skin 200 ml is a quality product designed for discerning individuals who look after their appearance and are looking for the best cosmetics to enhance their beauty. If you are one of them, the 100% original Estee Lauder products are made for you.
- Type: Cosmetics
- Properties: Moisturizing
- Recommended use:
- Irritated skin
- Blotchy Skin
- All skin types
- Gender: Lady
- Ingredients:
- Potassium sorbate
- Ppg-5-ceteth-20
- Propanediol
- Sodium hyaluronate
- Sodium citrate
- Trehalose
- Tromethamine
- Acetyl glucosamine
- Acetyl hexapeptide-8
- Betaine
- Bifida ferment lysate
- Butylene glycol
- Caffeine
- Caprylyl glycol
- Carbomer
- Citric acid
- Dipotassium glycyrrhizate
- Disodium edta
- Hydrolyzed rice extract
- Lactobacillus ferment
- Maltodextrin
- Peg-75
- Pentylene glycol
- Phenoxyethanol
- Capacity: 200 ml
| Weight | 0.511 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.7 × 5.7 × 21.5 cm |
| Brand | Estee Lauder |
Customers reviews
Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |












There are no reviews yet.