Eye Area Cream Stendhal is a quality product designed for discerning individuals who look after their appearance and are looking for the best cosmetics to enhance their beauty. If you are one of them, the 100% original Stendhal products are made for you.
- Ingredients:
- Sodium levulinate
- Sorbitan isostearate
- Stearic acid
- Citric acid
- Dicaprylyl carbonate
- Hectorite
- Hydrogenated polydecene
- Maltodextrin
- Morus alba bark extract
- Palmitic acid
- Phospholipids
- Alcohol denat (ethyl alcohol)
- Sodium hydroxide
- Sodium benzoate
- Polysorbate 60
- Potassium sorbate
- Propylene glycol
- Ruscus aculeatus root extract
- Sodium acrylates copolymer
- Sodium anisate
- Glycerin
- Type:
- Facial Cream
- Eye contours treatment
- Capacity: 15 ml
- Recommended use: All skin types
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 5 × 8 cm |
| Brand | Stendhal |
Customers reviews
Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |















There are no reviews yet.