Hydrating Facial Cream Clinique Moisture Surge 100H (30 ml) is a quality product designed for discerning individuals who look after their appearance and are looking for the best cosmetics to enhance their beauty. If you are one of them, the 100% original Clinique products are made for you.
- Ingredients:
- Sorbitol
- Disodium edta
- Dimethicone
- Citric acid
- Caprylyl glycol
- Camellia sinensis (green tea) leaf extract
- Caffeine
- Butylene glycol
- Bht
- Betula alba (birch) bark extract
- Glyceryl polymethacrylate
- Hexylene glycol
- Hydrogenated lecithin
- Glycerin
- Phenoxyethanol
- Peg-8
- Palmitoyl hexapeptide-12
- Oleth-10
- Magnesium ascorbyl phosphate
- Lactobacillus ferment lysate
- Hydroxyethyl urea
- Aloe barbadensis leaf water
- Aloe barbadensis leaf polysaccharides
- Sodium benzoate
- Sodium hyaluronate
- Silybum marianum (lady’s thistle) extract
- Saccharomyces lysate extract
- Saccharide isomerate
- Potassium sorbate
- Sodium citrate
- Sodium polyaspartate
- Sucrose
- Acrylates/c 10-30 alkyl acrylate crosspolymer
- Aloe barbadensis leaf extract
- Water (Aqua)
- Tromethamine
- Trisiloxane
- Trehalose
- Tocopheryl acetate
- Thermus thermophillus ferment
- Properties: Moisturizing
- Type: Facial Cream
- Capacity: 30 ml
- Characteristics: Odourless
- Units: 1 Unit
- Recommended use: All skin types
| Weight | 0.134 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.7 × 5.7 × 5.1 cm |
| Brand | Clinique |
Customers reviews
Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |














There are no reviews yet.