Liquid Make Up Base Stay Matte Clinique Stay-Matte 15 is what you need to maximise your appeal! Try the quality of 100% original Clinique products and let the best professionals enhance your beauty.
- Ingredients:
- Zinc Stearate
- Lauryl peg-9 polydimethylsiloxyethyl dimethicone
- Laureth-7
- Laminaria saccharina extract
- Hydroxyapatite
- Disteardimonium hectorite
- Disodium edta
- Dipropylene glycol
- Dimethicone/peg-10/15 crosspolymer
- Dimethicone
- Cholesterol
- Magnesium aluminum silicate
- Methyl trimethicone
- Mica
- Nylon-6
- Alcohol
- Alcohol denat (ethyl alcohol)
- Lecithin
- Glycerin
- Phenyl trimethicone
- Phenoxyethanol
- Peg-10 dimethicone
- Nylon-12
- Neopentyl glycol diheptanoate
- Chlorphenesin
- Caffeine
- Sodium chloride
- Sodium hyaluronate
- Silica
- Salix alba (willow) bark extract
- Potassium sorbate
- Sodium citrate
- Sodium dehydroacetate
- Sorbic acid
- Titanium dioxide
- Butylene glycol
- Aloe barbadensis leaf extract
- Xanthan gum
- Water (Aqua)
- Trimethylsiloxysilicate
- Triethyl citrate
- Triethoxycaprylylsilane
- Tocopheryl acetate
- Gender: Lady
- Type: Liquid Make Up Base
- Properties:
- Long lasting
- Oil-free
- Recommended use: Combination Skin
| Weight | 0.063 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 3 × 13 cm |
| Brand | Clinique |
Customers reviews
Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |

















There are no reviews yet.