Let the 100% original Women’s Perfume Davidoff EDT surprise you and boost your femininity using this exclusive women’s perfume with a unique, personal scent. Discover the 100% original Davidoff products!
- Gender: Lady
- Type: EDT (Eau de Toilette)
- Fragrance Name: Cool Water Woman
- Type of fragrance: EDT
- Ingredients:
- Propylene glycol
- Water (Aqua)
- Alpha-isomethyl ionone
- Benzophenone-3
- Benzyl salicylate
- Bht
- Butyl methoxydibenzoylmethane
- Citronellol
- Disodium edta
- Ethylhexyl methoxycinnamate
- Ethylhexyl salicylate
- Fragance (parfum)
- Hexyl cinnamal
- Hydrolyzed jojoba esters
- Hydroxycitronellal
- Isoeugenol
- Limonene
- Linalool
- Citral
- Alcohol denat (ethyl alcohol)
- Acrylates / Octylacrylamide Copolymer
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 4.7 × 11.8 cm |
| Capacity | 100 ml, 30 ml, 50 ml |
| Brand | Davidoff |
Customers reviews
Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |





















There are no reviews yet.